Jak pożyczać za darmo?

Jak pożyczać za darmo?

Obecnie, mamy do czynienia z najniższymi stopami procentowymi w historii. Tyczy się to pożyczek nie obciążonych hipoteką, emisją obligacji korporacyjnych oraz innych typów zapożyczeń. 30sto letni stały kurs dotyczący hipotek waha się obecnie do 3.6%, gdy korporacje emitują długi poniżej 2%. Przy tak niskich stopach procentowych, jest znaczne prawdopodobieństwo, że poziom inflacji ostatecznie przebije te wskaźniki. Poniżej znajduje się pięć strategii, które pomogą utrzymać stopy procentowe na niskim poziomie, i teoretycznie – pożyczać za darmo.

Bądź bogaty

Twórca Facebooka Mark Zuckerberg całkiem niedawno zrefinansował dostrajane oprocentowanie kredytu hipotecznego na swój dom ponad 1%. Mówi się, że pożyczanie poniżej stopnia inflacji jest praktycznie darmowe, ponieważ inflacja powoduje wartość długu z biegiem czasu. Obecny wskaźnik ma termin 30 lat a zrefinansowanie wynosiło poniżej 6 milionów dolarów. Reporterzy uzyskali szczegóły z danych publicznych a nadal nie wiadomo czemu Zuckerberg uzyskał taki przychylny procent. Jednakże, posiadając sieć Facebook szacowaną na 16 miliardów dolarów, mógłby oczywiście pokryć całkowitą wartość pożyczki na swój dom, a nawet na 2,000 innych. W takich okolicznościach, prawdopodobnie bank czuł się całkiem komfortowo dokonując pożyczki na korzystnych warunkach.

Produkty powiązane

Banki bardzo chętnie udzielają ogromnych pożyczek bogatym klientom, którzy korzystają z wielu z ich usług. Przykładowo, mogą obniżyć stopę procentową tradycyjnego kredytu hipotecznego albo podobnej pożyczki, gdy klient używa ich prywatnego serwisu zarządzania pieniędzmi. Bank jest chętny dbać o taką relację, tak samo jak sklep detaliczny może używać wielu liderów, by zachęcać potencjalnych klientów do bardziej dochodowych produktów.

Carry Trade

Innym sposobem korzystania z niskiej stopy procentowej jest korzystanie z kandydatów carry trade. Carry trade to pożyczanie od państwa, które ma niską stopę procentową, inwestując w państwo, które ma wysoką stopę procentową. Istnieje oczywiście ryzyko, że różnice w stopie procentowej się odwrócą. Należy również wziąć pod uwagę fakt, iż pożyczanie musi najpierw zawierać skonwertowanie waluty na walutę konkretnego państwa. Kolejny ryzykowny punkt dotyczy teorii ukrytej stopy parytetowej, która mówi, że waluta z niską stopą procentową wzrośnie, a ta z wysoką zmaleje. Ruchy walut mogą zmieniać się nieprzewidywalnie i być bardzo chwiejne same w sobie. Pożyczanie japońskiego jena było bardzo popularną strategią w ostatnich latach, ponieważ stopa procentowa w Japonii była na oszałamiająco niskim poziomie.

Zarób Spread

Bankowy model biznesowy jest w rzeczywistości całkiem bezpośredni: bierze depozyt, płaci stopę procentową klientom indywidualnym, którzy mają zdeponowane pieniądze na swoich kontach, sprawdza albo zachowuje depozyty a potem pożycza te pieniądze w świat. Pożyczki mogą być pobierane na rezydentalne i komercyjne kredyty hipotetyczne, żeby zacząć/rozwinąć swój biznes lub sfinansować nabycie łodzi albo samochodu. Kluczem jest to, iż bank płaci niższą sumę, niż ta którą pożycza. Klienci mogą spróbować tego samego. Jeśli spread może być określony z wysokim poziomem pewności, oznacza to efektywne pożyczanie za darmo i zarabianie na zwrocie pożyczonych pieniędzy. Najlepszym sposobem na zarobieniu na spread jest utrzymywanie podstawowej stopy procentowej na niskim poziomie. Można to osiągnąć będąc bardzo bogatym, albo mając świetną zdolność kredytową.

Podsumowanie

Nie wszystkie z powyższych strategii dostępne są dla pożyczających, zwłaszcza z carry trade obciążonym ukrytym ryzykiem związanym z różnicami istniejącymi pomiędzy stopami procentowymi i walutami. Podstawową zasadą jest pożyczanie nisko i zarabianie na zwrocie pożyczonych funduszy. Jeśli możesz, pożyczaj o wskaźniku niższym niż inflacja. Wszystkie przedsięwzięcia biznesowe powinny mieć cel zarobienia więcej niż koszt transakcji. Klienci mogą traktować to na poziomie osobistym, w kwestiach swojego ciężko zarobionego kapitału.