Frontend developer – jakie kwalifikacje należy posiadać? 

ile zarabia programista

Frontend developer – jakie kwalifikacje należy posiadać? 

W obecnych czasach warto szkolić się z zakresu branży IT. Wiele zawodów przyszłości pozwala na zapewnienie stałego zatrudnienia oraz pewność tego, że zapotrzebowanie na pewne stanowiska nie zmaleje. Przykładem takiego zawodu jest Frontend Developer. Na czym polega i jakie należy posiadać kwalifikacje? Podpowiadamy. 

Kim jest Frontend Developer? 

Warto zdać sobie sprawę z tego, że stronę internetową możemy podzielić na dwie warstwy. Jedna z nich widoczna jest dla użytkownika zaraz po wejściu. Tam też kryją się wszelkie aspekty wizualne. Druga zaś część to ta, która gołym okiem nie jest widoczna dla odbiorców strony. 

Frontend to określenie wszystkich elementów, które widoczne są na pierwszy rzut oka. Odnosi się to zarówno do stron internetowych, jak i aplikacji. Gdy zdamy sobie sprawę ze złożoności strony internetowej, łatwiej będzie nam wyjaśnić, na czym polega praca Frontend Developera. Zawód ten w dużej mierze polega na dbaniu o wszelkie aspekty wizualne stron WWW bądź aplikacji. Osoba na tym stanowisku wdraża, a czasami i projektuje wszelkie interfejsy użytkownika oraz elementy, które po wejściu od razu przykuwają uwagę. 

Frontend Developer może być odpowiedzialny zarówno za wszystkie rozwiązania wykorzystywane w danym projekcie, ale również tylko za ich poszczególne elementy. Wszystko to zależy od lat doświadczeń oraz poszczególnych awansów w danej firmie. Warto zdać sobie sprawę z tego, że praca frontend wymaga kreatywności oraz wysoce rozwiniętego poczucia estetyki. 

Do zawodowych obowiązków Frontend Developera należą przede wszystkim tworzenie graficznego interfejsu aplikacji oraz dbanie o przyjazny i atrakcyjny wygląd animacji. Osoba na tym stanowisku odpowiada również za funkcjonalność przycisków, którym przypisane są konkretne funkcje. Jeśli na stronie internetowej widzimy slider  bądź specjalnie zaprojektowane menu to możemy być pewni, że za tą pracę odpowiedzialny jest Frontend Developer. Od poziomu nałożonych obowiązków, zależy również to, ile zarabia Frontend Developer. Śmiało możemy zaryzykować stwierdzeniem, że osoba na tym stanowisku musi posiadać zarówno umiejętności wywodzące się z programowania, jak i z zawodu grafika. 

Frontend Developer –  kwalifikacje 

Aby zostać Frontend Developerem, nie musimy mieć ukończonej szkoły wyższej, ani wykształcenia kierunkowego, choć jeśli chcemy, to oczywiście istnieje możliwość ukończenia kierunku na informatycznej profesji i otrzymania specjalnego dyplomu. Nie jest to jednak warunek konieczny. Dla potencjalnego pracodawcy o wiele bardziej liczy się przygotowanie praktyczne i doświadczenie niż teoretyczna wiedza wyniesiona ze studiów. Realne umiejętności możemy zdobyć dzięki kursom i wszelkim szkoleniom. Jest to idealne rozwiązanie dla osób otwartych na naukę nowych rzeczy pod okiem mentorów, którzy z branżą zaznajomieni są od lat. Podstawowa wiedza pozwoli nam na zdobycie tytułu juniora, a wszelkie  umiejętności i wiedza, którą przysporzymy na kolejnych etapach rozwoju, na zdobycie kolejnych awansów, czyli  mid Frontend Developera oraz seniora.  

Warto pamiętać jednak o tym, że aby zacząć pracę w jakimkolwiek zawodzie należy mieć przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu tego, czego dotyczy dany zawód. Frontend Develover wymaga od potencjalnego kandydata znajomości języka programowania, bez którego ciężko byłoby posługiwać się kodem oraz stworzyć prowizoryczny szkielet strony internetowej. Duży nacisk kładzie się przede wszystkim na język HTML JavaScript oraz CSS. To wszystko pozwoli na sprawne dopasowanie wyglądu strony czy aplikacji do oczekiwań zleceniodawcy. 

Wymagana jest również znajomość języka angielskiego, który bardzo często jest używany do komunikacji oraz w  pracy z kodami. Pracę na tym stanowisku znacznie może ułatwić znajomość pakietów programistycznych, które oszczędzają mnóstwo pracy i pozwalają uniknąć wielu błędów. 

Dodaj komentarz