Danfoss wspiera nowe inicjatywy energetyczne

instalacja termostatow

Danfoss wspiera nowe inicjatywy energetyczne

Półtora miliona termostatów rocznie – to jedno z najnowszych rozwiązań, jakie prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden oraz szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wykorzystają w walce z obecnym kryzysem energetycznym. Taki przekaz płynie z wydanego przez Biały Dom wspólnego oświadczenia obu liderów. 

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej

Europa może zaoszczędzić 10 miliardów metrów sześciennych gazu, za każdym razem, gdy obniżymy temperaturę w naszych domach o jeden stopień Celsjusza – jest to możliwe jedynie wtedy, gdy dom wyposażony jest w termostaty. Niestety, 70 milionów europejskich gospodarstw domowych nadal nie dysponuje tymi urządzeniami. Temu właśnie wyzwaniu sprostać mają pierwsze działania wynikające z nowego porozumienia pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską.

„Danfoss to jedna z wiodących firm w dziedzinie zielonych, efektywnych energetycznie technologii. Wspólne oświadczenie USA i UE to krok we właściwym kierunku”, powiedział Martin Rossen, starszy wiceprezes Communication & Sustainability w Danfoss.

„Wiemy, że najtańszym, najszybszym i najbardziej ekologicznym sposobem na przeprowadzenie Europy przez obecny kryzys energetyczny jest rozsądne i inteligentne wykorzystanie energii. A w kontekście aktualnej sytuacji związanej z działaniami Rosji, takie działania są również najbezpieczniejsze. Dlatego też fakt, że efektywność energetyczna stała się jedną z najważniejszych kwestii w stosunkach pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską jest bardzo dobrą wiadomością. To bardzo ważne, że zarówno Joe Biden, jak i Ursula von der Leyen popierają kwestię efektywności energetycznej jako rozwiązania dla obecnej sytuacji”, dodał Martin Rossen.

Według europejskiego stowarzyszenia Eu.bac (European Building Automation Controls Association), instalacja termostatów we wszystkich gospodarstwach domowych może przynieść oszczędności rzędu 160 TWh.

Wyposażając wszystkie budynki w Europie w podstawową infrastrukturę grzewczą, w tym termostaty, można obniżyć zużycie gazu o 34% w ciągu kolejnych 5 lat.

Mimo, że ponowna koncentracja na kwestii efektywności energetycznej zarówno ze strony USA, jak i UE, napawa optymizmem, Martin Rossen twierdzi, że konieczne jest, aby to porozumienie prowadziło do kolejnych takich inicjatyw w przyszłości.

„Półtora miliona termostatów rocznie to dość dobra liczba, ale chcielibyśmy, aby w obszarze efektywności energetycznej ambicje były jeszcze większe. Około 500 milionów grzejników na terenie Unii Europejskiej wyposażonych jest w zawory manualne. Jednakże wykorzystanie inteligentnych głowic termostatycznych może zapewnić ogromne oszczędności energii, tym samym zmniejszając nasze uzależnienie od gazu. Tak więc wspólne oświadczenie obu liderów stanowi dobry pierwszy krok, ale potencjał w tym obszarze jest znacznie większy”, dodał Martin Rossen.

Fakty – inteligentne termostaty

Porozumienie pomiędzy USA i UE ma na celu zachęcanie do oszczędzania energii, dzięki montażowi 1,5 miliona inteligentnych termostatów, które automatycznie sterują temperaturą w pomieszczeniu. Urządzeniami można sterować za pomocą aplikacji w telefonie, kontrolując temperaturę w domu i tym samym generując oszczędności, nawet podczas nieobecności w domu.

Dodaj komentarz