Czemu OIS zastępuje LIBOR?

Czemu OIS zastępuje LIBOR?

Prawie od trzech dekad, Londyński Międzybankowy Wskaźnik Oferowany (LIBOR) odgrywał kluczową rolę na rynku kredytowym. Gdy stopy procentowe są wyceniane, LIBOR zaprojektowany jest tak, by zapewniać banki całego świata w odpowiedni obraz kosztów pożyczek krótkoterminowych. Od stycznia 2014 r. LIBOR znany jest jako ICE LIBOR.

 
Jednakże skandal z 2008 r. wywołał poważne niepokoje odnośnie LIBOR. Jednym z jego słabych punktów jest fakt, iż wskaźnik pochodzi z własnego raportu banku a nie z aktualnych danych rynkowych. Każdego dnia, kilka największych światowych banków raportuje ile będzie je kosztować pożyczanie od innych posiadaczy z londyńskiego rynku międzybankowego. LIBOR jest średnią tych odpowiedzi.

  Badanie Wall Street Journal w połowie kryzysu finansowego odkryło, że LIBOR zaniża wskaźniki. Sugeruje to, że banki próbowały zaniżyć niestabilność rynku finansowego. Różne banki – takie jak Barclays, USB i Royal Bank of Scotland – były oskarżone o fałszowanie kluczowych wskaźników.

Czy międzynarodowa społeczność bankowa zastąpi więc LIBOR innym wskaźnikiem, mniej podatnym manipulacjom? Wydaje się to być w obecnej chwili odległą perspektywą.

  Prawdopodobnie najważniejszym wyzwaniem dla LIBOR jest wskaźnik OIS. OIS jest po prostu połączony z bankiem centralnym danego państwa – np. Fundusze Federalne w USA – stąd teoretycznie jest mniej podatny na manipulacji. W wielu transakcjach zauważono już zwroty w kierunku OIS. Również, wiele znanych osób wypowiedziało się na temat wyparcia LIBOR, wśród nich był Gary Gensler, przewodniczący Komisji Towarowych Kontraktów Terminowych typu Futures.

Jednakże, najwięcej wykonano obecnie w celu zreformowania, bardziej niż zastąpienia, LIBOR. W 2012 r. Międzynarodowa Organizacja Komisji Papierów Wartościowych ustanowiła zadanie wprowadzenia rekomendacji. Wśród jej propozycji: odcięcie LIBOR od Brytyjskiego Towarzystwa Bankowców oraz wymaganie popierania odpowiedzi banków konkretnymi danymi rynkowymi.

Podsumowanie

O przyszłości LIBOR zadecydują władze prawne w poszczególnych państwach. Obecnie jednak, wszechobecny wskaźnik wypada o dziwo odpornie.