Wartość twoich inwestycji zależy od zmian na światowym rynku walut. Ważne jest, by inwestorzy zastanowili się nad dramatycznym wpływem, jaki obce waluty mogą wywrzeć na posiadane przez nich akcje. A czy ty wiesz na jakie zagrożenia narażony jest twój portfel?
Waluty i ryzyko transakcji
Kursy walut mają wpływ na inwestorów z całego świata. Przykładowo, inwestorzy Toyota Motor Corporation narażeni są na ryzyko związane ze sprzedażą samochodów poza Japonią. Toyota sprzedaje auta na całym świecie, otrzymując dolary z USA, euro z Francji i rupie z Indii. Po otrzymaniu tych obcych walut, Toyota konwertuje je na walutę domową (jeny). Zmieniający się kurs walut wpływa na wartość tego, co Toyota otrzymuje, gdy konwertuje walutę a inwestorzy z Toyoty podlegają temu wpływowi. Tak samo, inwestorzy Barrick Gold Corporation narażeni są na ryzyko związane ze sprzedażą poza Kanadą, albo tak jak BHP Billiton Limited ze sprzedażą poza Australią. Inwestorzy narażeni są na ryzyko walutowe ponieważ, ryzyko transakcji związane jest z handlem międzynarodowym. Jest to ryzyko polegające na tym, że kurs zmieni się po tym jak włożymy wkład finansowy. Ryzyko związane z aktywami takimi jak akcje, to kruchość zwrotu tej akcji mierzona w walucie domowej inwestora, jako skutek zmian w kursie walut. Inwestorzy jako właściciele firm oraz aktyw, narażeni są na ryzyko związane z chwiejnością kursu walut. Bardzo ważne jest, by zrozumieli oni zasady jego funkcjonowania, ponieważ pomoże im to lepiej zarządzać portfelem.
Światowa moc Forex
Prawdziwe ruchy w kursie walut mają znaczący wpływ na gospodarki oraz międzynarodowe korporacje. Gdy kurs idzie w górę lub w dół, zarobki, koszta, marże oraz zachęty operacyjne firm ulegają zmianom. Spójrzmy na hipotetyczny przykład używając francuskiego producenta opon Michelin. Przyjmijmy, że euro zyskuje na wartości wobec większości walut. Michelin odczuwa to na wiele różnych sposobów. Po pierwsze, wzrost wartości euro będzie miał wpływ na całą francuską gospodarkę. Francuskie dobra staną się droższe, ponieważ potrzeba więcej obcej waluty, żeby je nabyć. Stąd, eksport poza Francję prawdopodobnie się zmniejszy. Michelin, jako eksporter z Francji będzie sprzedawał droższe produkty za granicę, stąd prawdopodobnie doświadczy spadku ogólnej sprzedaży. Jeśli sprzedaż rzeczywiście spadnie, zyski Michelin będą bardzo zmniejszone a ceny akcji mogą również spaść.
Z drugiej strony, jeśli euro spadnie wobec innych walut, ceny opon Michelin będą bardzo konkurencyjne. Sprzedaż wzrośnie, tak jak i zyski Michelin. Co więcej, Michelin może obniżyć ceny na obcych rynkach bez negatywnego wpływu na marżę, co będzie zachętą do produkowania produktów we Francji, gdzie koszta produkcji są niższe. W oparciu o powyższe czynniki, iż kurs walut ma wpływ na operacje firmy, oczywiste jest, że akcje również podlegają tym wpływom. Inwestorzy powinni zauważyć, jaki wpływ ma dolar amerykański na wszystkie aktywa. Wiele surowych produktów takich jak ropa naftowa jest wyceniane w dolarach. Spadek dolara wywołuje najczęściej wzrost cen surowych produktów, a jego wzrost obniża koszta surowców naturalnych. Ta unikalna relacja powinna być brana pod uwagę w każdej analizie walutowej.
Na co jesteś narażony?
Istnieje kilka bardzo przydatnych relacji, które mogą być zaobserwowane pomiędzy zmianami w kursach walut a inwestowanymi aktywami. Większość inwestorów jest pod wpływem tych zmian dzięki akcjom (chociaż inne aktywa, takie jak stały dochód, surowce naturalne, oraz aktywa alternatywne ulegają wpływom zmianom w światowym kursie walut). Poniżej przedstawiamy kilka ogólnych relacji pomiędzy ceną akcji a zmianami kursu walut: relację zerową, negatywną i pozytywną.
- Relacja zerowa: Gdy nie ma reakcji pomiędzy ceną akcji a zmianą kursu walut. Przykład: ceny akcji amerykańskiej firmy elektronicznej Apple Inc. nie ulegają zmianie, gdy cena dolara traci 1% na wartości.
- Relacja negatywna: Cena akcji wzrasta a waluta lokalna spada. Przykład: cena akcji niemieckiej firmy farmaceutycznej Bayer AG wzrasta wraz ze spadkiem euro.
- Relacja pozytywna: Cena akcji spada, gdy cena waluty lokalnej traci na wartości. Przykład: ceny Toyoty spadają wraz ze spadkiem jena.
Poprzez używanie zwrotów aktyw takich jak akcje oraz zmiany w kursie walut na określony czas, możliwa jest ocena ryzyka walutowego w danym okresie. Relacje mogą pomagać inwestorom prowadzić lepszą ocenę inwestycji. Przyjmijmy, iż inwestor przewiduje, że euro straci na wartości wobec większości walut. Słabe euro będzie korzystne, jeśli Bayer AG ma negatywną relację. Jeśli cena euro spadnie, akcje Bayer wzrosną. Ważne jest, by zdać sobie sprawę, że relacje są czysto empirycznymi obserwacjami pomiędzy cenami akcji a zmianami w kursie walut. Wyliczenie wpływu netto może być znacznie bardziej skomplikowane. Przykładowo, jeśli dolar straci na wartości a sieć restauracji amerykańskich McDonald’s Corporation ma relację negatywną, jej akcje wzrosną. Jednakże, ropa i inne naturalne źródła, używane w procesie produkcji prawdopodobnie podrożeją. Oznacza to negatywny wpływ na firmę w przyszłości, i będzie mieć wpływ na rezultat netto.
Podsumowanie
Relacja pomiędzy zwrotami akcji a kursem walut jest podstawą w wycenianiu międzynarodowych aktywów. Ogólny wpływ waluty zależy od struktury eksportu waluty, importu oraz finansowania. Może być niezbędne przeprowadzenie głębokiej analizy dla firm ze zróżnicowanymi, międzynarodowymi operacjami. Zawiera to ocenę aktywności operacyjnych i finansowych firmy w każdym państwie, w którym handluje. Gdy inwestorzy zrozumieją wpływ jaki kurs walut wywiera na firmy i aktywa, będą mogli lepiej oceniać ryzyko swojego portfela.