Handel walutami to opcja bardzo ambitna oraz bardzo zyskowna dla wykształconych inwestorów. Jednakże, rynek ten jest również bardzo ryzykowny stąd handlowcy zawsze muszą dokładnie analizować swoje pozycje. Sukces albo porażka handlowca wyrażona jest w zestawieniu zysków do strat (P&L) transakcji. Ważne jest, by dobrze oni rozumieli ich P&L, ponieważ bezpośrednio wpływa to na bilans marży jaki mają na swych kontach. Jeśli ceny zmieniają się przeciwko tobie, twój bilans marży się redukuje i będziesz mieć mniejszą pulę pieniędzy dostępnych na transakcje.
Zrealizowane i niezrealizowane zyski i straty
Wszystkie twoje transakcje walutowe będą odbywać się na rynku w czasie rzeczywistym. Wycena instrumentów według bieżącej wartości rynkowej pokazuje niezrealizowane P&L twoich transakcji. Termin „niezrealizowane” w tym kontekście oznacza fakt, iż transakcja jest ciągle otwarta i możesz ją zamknąć w każdej dogodnej dla siebie chwili. Bieżąca wartość rynkowa to wartość przy której możesz zamknąć swoją transakcję. Jeśli posiadasz pozycję długą, bieżąca wartość rynkowa to po prostu cena, po której ciągle możesz sprzedawać. W przypadku pozycji krótkiej, to cena po której możesz kupować, by zamknąć pozycję. Dopóki pozycja nie będzie zamknięta, P&L pozostaną niezrealizowane. Zysk albo strata jest zrealizowany, gdy zamykasz pozycję transakcji. W przypadku zysku, bilans marży wzrasta a w przypadku straty – maleje. Całkowity bilans marży twojego konta zawsze będzie równy sumie wartości wymaganego depozytu, zrealizowanego P&L oraz niezrealizowanego P&L. Gdy niezrealizowany P&L jest oznaczony na rynku, ma wartość płynną, ponieważ ceny twoich transakcji nieustannie się zmieniają. W rezultacie, balans marży również ciągle się zmienia.
Wyliczanie zysków i strat
Właściwe wyliczenie w danej pozycji jest całkiem bezpośrednie. Żeby policzyć P&L danej pozycji należy znać jej rozmiar oraz ilość pips o jakie zmieniła się cena. Właściwa ilość zysku równa będzie rozmiarowi pozycji pomnożonego przez ruch pips.
Przyjmijmy, że masz 100,000 GBP/USD w obecnej pozycji transakcji 1.6240. Jeśli cena GBP/USD zmieni się z 1.6240 do 1.6255, cena wzrośnie o 15 pip. Dla pozycji 100,000 GBP/USD 15 pip równe jest 150 USD (100,000 x 15). By określić czy mamy do czynienia z zyskiem czy stratą, potrzebujemy wiedzieć czy mamy pozycję długą czy krótką dla każdej transakcji.
Pozycja długa:W tym przypadku, jeśli cena wzrasta mamy zysk, a jeśli spada – stratę. W powyższym przykładzie, jeśli pozycja GBP/USD jest długa, oznacza to zysk 150 USD. Tak samo, jeśli cena GBP/USD spadnie GBP/USD z 1.6240 do 1.6220 będzie to strata 200 USD (100,000 x –0.0020).
Pozycja krótka: W tym przypadku, jeśli cena wzrasta mamy stratę, a jeśli spada – zysk. Patrząc na ten sam przykład, gdy pozycja GBP/USD jest krótka a cena wzrośnie o 15 pips, mamy stratę w wysokości 150 USD. Natomiast gdy cena spadnie o 20 pips, oznacza to zysk 200 USD.
Poniższa tabela podsumowuje kalkulacje:
100,000 GBP/USD | Pozycja Długa> | Pozycja Krótka |
Cena 15 pips | Zysk $150 | Strata $150 |
Cena 20 pips | Strata$200 | Zysk$200 |
Kolejny aspekt to waluta, w której jest określone. W naszym przykładzie było określone w dolarach. Jednakże, nie zawsze musi tak być. W naszym przykładzie, GBP/USD wyceniane jest na podstawie ilości USD na GBP. GBP jest podstawą walutową a USD walutą kwitowaną. Przy wskaźniku 1.6240 kupno jednego GBP kosztuje 1.624 dolarów. Więc, jeśli cena ulega zmianie, będzie to również zmiana wartości dolara. Dla standardowych zestawień, każdy pip będzie wart 10 dolarów a zyski i straty wyrażone będą w dolarach. Ogólną zasadą jest, iż są wyrażane w walucie kwitowanej, więc jeśli nie jest to USD, musisz tak czy siak ją konwertować na USD do kalkulacji marży. Wyobraź sobie, że masz 100,000 USD/CHF w pozycji krótkiej. W takim przypadku, twoje wyrażone będzie we frankach szwajcarskich. Obecny kurs walut wynosi 0.9129. W standardowym zestawieniu, każdy pip będzie wart 10 CHF. Jeśli cena spadnie o 10 pips, 0.9119 zmieni się w zysk 100 CHF. By zamienić to na dolary, musisz podzielić według wskaźnika USD/CHF, na przykład CHF 100/0.9119 co daje 109.661 USD. Gdy mamy już wartość, można jej łatwo użyć do obliczenia balansu marży dostępnego na koncie. Balans marży wyrażany jest w USD. Nie możesz dokonać tych obliczeń ręcznie, ponieważ konta brokerów wyliczają automatycznie dla twoich transakcji. Jednakże, ważne jest ich zrozumienie, ponieważ będziesz mógł wtedy wyliczać swoje zanim jeszcze zaczniesz transakcje. W zależności od tego ile dźwigni oferuje twoje konto, możesz wyliczyć stałą marżę. Przykładowo, jeśli twoja dźwignia wynosi 100:1, będziesz potrzebował marży 1,000 $ by otworzyć standardową pozycję 100,000 USD/CHF.
Podsumowanie
Dobre zrozumienie ile pieniędzy jest zagrożonych w każdej twojej transakcji pomoże lepiej zarządzać ci ryzykiem.