Ubezpieczenie na życie – czym jest ubezpieczenie grupowe?

ubezpieczenie grupowe

Ubezpieczenie na życie – czym jest ubezpieczenie grupowe?

Ubezpieczenie na życie to zdecydowanie jeden z tych produktów ubezpieczeniowych, po które Polacy sięgają najczęściej. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego, gdyż tego typu polisa cechuje się niezwykle szeroką ochroną i powinien o niej pomyśleć każdy z nas. Kiedy jednak będziemy chcieli wybrać dla siebie odpowiednią opcję, możemy zostać przytłoczeni przez ilość możliwości – na rynku mamy wybór wśród polis z opcją oszczędzania, pakietem medycznym, czy w końcu opcje indywidualne lub grupowe. Dzisiaj zastanowimy się nad tym drugim wariantem i odpowiemy na pytanie, dla kogo grupowe ubezpieczenie na życie będzie najlepszą opcją.

Ubezpieczenie na życie – grupowe i indywidualne

Czy nasze ubezpieczenie jest grupowe, czy też indywidualne, jest tutaj podstawową kwestią, jeśli chodzi o warunki naszego ubezpieczenia. Czym te dwie opcje różnią się od siebie? Jak możemy się domyślić po samych nazwach, ubezpieczenie na życie indywidualne zawiera się samodzielnie, natomiast ubezpieczenie grupowe chroni kilka osób. Sprowadzanie tej kwestii do tego poziomu jest jednak zbyt dużym uproszczeniem, więc przyjrzyjmy się temu nieco lepiej.

Ubezpieczenie grupowe najczęściej zawieramy w pracy, szkole czy na uczelni. Jest ono ogólną opcją, która nie różni się swoją ochroną względem każdej osoby. Innymi słowy, nasz pracodawca, zawierając umowę pomiędzy swoją firmą a towarzystwem ubezpieczeń negocjuje warunki dla wszystkich swoich pracowników. Takie rozwiązanie ma oczywiście swoje wady i zalety, jednak do tej kwestii przejdziemy za chwilę.

Indywidualne ubezpieczenie na życie jest natomiast zawierane bezpośrednio pomiędzy ubezpieczalnią a nami. Oznacza to, że my sami negocjujemy warunki swojego ubezpieczenia i wybieramy pakiet ryzyk, który najbardziej nas dotyczy. Wbrew swojej nazwie ubezpieczenie indywidualne niekoniecznie musi dotyczyć tylko jednej osoby – podobnie jak w przypadku polisy grupowej, możemy do niej podłączyć naszych małżonków czy dzieci.

Ubezpieczenie na życie – jakie wybrać?

Grupowe ubezpieczenie na życie będzie zazwyczaj nieco tańsze niż ma to miejsce w przypadku ubezpieczenia indywidualnego. Wynika to z faktu, że pracodawca czy dyrektor szkoły negocjuje opcję dla wielu osób i może w ten sposób uzyskać odpowiednią zniżkę. Jednakże nie oznacza to, że ta polisa ma same zalety. Jej podstawową wadą jest brak odpowiedniego wymiaru ochrony, gdyż zazwyczaj brane są pod uwagę tylko ryzyka podstawowe lub te, na które jesteśmy narażeni podczas wykonywania obowiązków.

W przypadku ubezpieczenia indywidualnego przyjdzie nam płacić co miesiąc nieco więcej, jednak w zamian za to dostajemy sporo szerszy zakres ochrony. Oczywiście nie każdy musi tego wymagać od swojej polisy, gdyż podstawowa ochrona może być dla niego wystarczająca. Jeśli jednak nasz styl życia sprowadza na nas jakieś potencjalne, rzadkie ryzyka, wybór opcji indywidualnej może okazać się lepszy.

Które ubezpieczenie na życie wybrać? O ile pozwala na to nasz budżet, najlepszą opcją będą obie te oferty. Nie wykluczają się one wzajemnie i razem mogą nam zapewnić odpowiedni wachlarz ochronny, dzięki któremu będziemy mogli zachować spokój w każdej sytuacji.

Dodaj komentarz