Ubezpieczenia na życie to zdecydowanie jedne z najbardziej przydatnych i popularnych polis dostępnych na rynku. Pomimo tego faktu, na ich temat narosło wiele mitów – odnośnie ich ceny, oferowanego zakresu ochrony czy formalności, jakie będzie trzeba spełnić, żeby móc się nimi cieszyć. Właśnie z tego powodu w dzisiejszym tekście przyjrzymy się najpopularniejszym stwierdzeniom odnośnie ubezpieczeń na życie i rozwiejemy wątpliwości na ich temat. Zapraszamy do czytania!
Mit 1: Ubezpieczenia na życie są drogie
Jednym z najczęściej spotykanych mitów to stwierdzenie, że ubezpieczenia na życie są drogie. To bardzo krzywdzące stwierdzenie, gdyż bardzo dużo w tym zakresie zależy od towarzystwa ubezpieczeń, które oferuje daną polisę oraz od zakresu ochrony, na jaki się zdecydujemy. Oczywiście na rynku można znaleźć ubezpieczenia z wysoką składką, jednak absolutnie nie jest to standard.
Jeśli ktoś chciałby skorzystać z ubezpieczeń na życie i jednocześnie dysponuje niewielkim kapitałem, nie musi się o nic obawiać. W takiej sytuacji dobrą opcją mogą być ubezpieczenia grupowe, które zapewnią nam podstawowy zakres ochrony przy jednoczesnej niskiej cenie. Tego typu polisy zazwyczaj zawiera nasz zakład pracy lub placówka edukacyjna, do której uczęszczamy.
Mit 2: Ubezpieczenia na życie zabezpieczają jedynie bliskich ubezpieczonego
Kolejnym mitem, który warto tutaj sprostować, jest ten zakładający, że ubezpieczenia na życie i płynące z nich korzyści można otrzymać jedynie wtedy, kiedy dojdzie do zgonu osoby ubezpieczonej. To nieprawda – prawo do uzyskania odszkodowania możemy mieć zapewnione także w wielu innych sytuacjach.
Oczywiście, głównym zadaniem, jakie mają ubezpieczenia na życie, jest zabezpieczanie otoczenia danej osoby na wypadek jej śmierci. Nie oznacza to jednak, że to jedyna pełniona przez nie funkcja. Polisy mogą także zabezpieczyć nas finansowo na wypadek hospitalizacji czy sytuacji, kiedy stan zdrowia nie będzie nam pozwalał na dalsze wykonywanie pracy zarobkowej. To zdecydowanie ogromna zaleta tych ubezpieczeń i powinniśmy o tym pamiętać.
Mit 3: Pieniądze z polisy przepadną, jeśli nie przydarzy się nieszczęśliwy wypadek
Na koniec zostawiliśmy bardzo ciekawą kwestię – co dzieje się z pieniędzmi z polisy, jeśli osoba ubezpieczona nie dozna żadnego uszczerbku na zdrowiu? Jeśli wybierzemy ubezpieczenie na życie z dodatkową opcją oszczędzania, nie będziemy musieli się o to martwić.
Tego typu ubezpieczenia na życie to pewnego rodzaju połączenie klasycznej polisy i lokaty bankowej. Część środków z każdej składki trafia na pokrycie wszystkich kosztów, które wiążą się z obsługą polisy, jednak ich druga część jest lokowana na koncie oszczędnościowym. W takiej sytuacji, jeśli okres ubezpieczenia się skończy, natomiast nam w międzyczasie nie przysługiwało prawo do odszkodowania, będziemy mogli odzyskać część zainwestowanego kapitału. Zaletą tego rozwiązania jest wygoda – nie musimy pamiętać o regularnym oszczędzaniu, żeby zabezpieczyć przyszłość finansową swoją i swojej rodziny.