Sposób na szybkie i precyzyjne oznaczanie produktów

etykietowanie i drukowanie

Sposób na szybkie i precyzyjne oznaczanie produktów

Automatyzacja produkcji umożliwia optymalizowanie procesów produkcyjnych poprzez osiąganie znacznych rezultatów bez konieczności pracy rąk ludzkich. Nie bez powodu coraz więcej przedsiębiorstw wykorzystuje nowoczesne rozwiązania, aby zwiększyć wydajność produkcji. Takie systemy są współcześnie cenione także w procesie etykietowania, który ma znaczący wpływ na całość produkcji oraz logistyki. Automatyczne urządzenia print&apply wprowadziły nowy standard pracy, stosowany na liniach produkcyjnych przez przedsiębiorstwa dzięki niesamowitej szybkości, precyzyjności oraz dokładności druku i aplikacji etykiet.  

Dynamicznie rozwijające się rynki w Polsce oraz na całym świecie skłaniają przedsiębiorstwa do zaimplementowania automatyzacji produkcji, czyli wdrożenia maszyn w procesach produkcyjnych, jednocześnie ograniczając udział czynnika ludzkiego. Zaawansowane technologie zwiększają wydajność produkcji, a także zmniejszają jej koszty, co przynosi szereg wymiernych korzyści krótko oraz długofalowych. Jednym z procesów, w których wdrożone zostały nowoczesne rozwiązania jest etykietowanie palet, kartonów oraz opakowań zbiorczych. Wykorzystanie specjalnych systemów drukująco-aplikujących, nazywanych również print&apply, znacząco wpłynęło na zapewnienie płynności procesu produkcyjnego.

Etykietowanie produktów w dobie automatyzacji produkcji

Nowoczesne aplikatory etykiet, na przykład Label-Aire 3138-N DAT, z modułem drukującym marki Zebra pozwalają na pracę urządzeń 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, przyspieszając produkcję dzięki swojej niezwykle wysokiej wydajności. Z kolei ograniczenie pracy rąk ludzkich pozwoliło na pragmatyczne gospodarowanie zasobami ludzkimi poprzez skierowanie specjalistów oraz fachowców na inne stanowiska pracy, w których automatyzacja produkcji nie gra głównej roli.

– Automatyzacja produkcji w zakresie etykietowania produktów zwiększa również bezpieczeństwo pracy. Specjalistyczne urządzenia print&apply umożliwiają pracę na stanowiskach niedostępnych dla pracowników ze względu na przepisy BHP, na przykład w obszarach działania suwnic, przenośników czy operujących ramion robotów – podkreśla Michał Wąs z firmy Etisoft, działającej w obszarze znakowania oraz automatycznej identyfikacji produktów dla wielu branż.

Korzyści z wdrożenia urządzeń print&apply do produkcji

Jednoczesne drukowanie oraz naklejanie etykiet poprzez specjalistyczne aplikatory umożliwia znakowanie powierzchni na wiele sposobów, w tym powierzchni przedniej, tylnej, bocznej, a nawet na krawędzi produktów. Urządzenie można bowiem dostosować do własnych potrzeb. Pełna swoboda druku o doskonałej jakości pozwala na umieszczenie wszelakich danych na opakowaniach: zarówno tekstów alfanumerycznych, kodów kreskowych, grafiki, kodów QR i wielu innych, zapewniając dokładność, niezawodność i powtarzalność całego procesu dzięki drukowaniu ich bezpośrednio przed naklejeniem etykiet.

– Szczególnym wyróżnikiem urządzeń print&apply jest możliwość zintegrowania ich z różnymi układami linii produkcyjnych, w tym z nadrzędnym systemem zlecającym wydruki etykiet, co ma szczególny wpływ na ergonomię produkcji – tłumaczy ekspert z Etisoft.

Kolejną istotną korzyścią wynikającą z wykorzystania urządzeń print&apply jest elastyczność oraz uniwersalność konfiguracji na potrzeby aplikacji. Firmy mogą skorzystać z jednego przyrządu do różnorodnych formatów etykiet przy minimalnych przezbrojeniach. Co więcej, dokładność naklejania do 0.8 mm oraz prędkość maszyn do 127m/min sprawiają, iż urządzenia te znacząco prześcigają pracę rąk ludzkich. Wymienione aplikatory pozwalają na dołożenie do urządzeń modułu RFID oraz komunikacji WiFi, co wpisuje się w ramy nowoczesnych rozwiązań produkcyjnych dla przedsiębiorstw z wszelakich branż.

Dodaj komentarz