Orientacja w przepisach jest bardzo ważna nawet dla tych osób, które nie wchodzą w konflikt z prawem. Najważniejsze jest rozeznanie w prawie cywilnym, które jest gałęzią prawa regulującego stosunki prawne pomiędzy osobami fizycznymi i prawnymi. Może chodzić o umowę sprzedaży, ale także umowę najmu.
Co powinniśmy wiedzieć o prawie cywilnym?
Obywatel, który jest świadomy swoich obowiązków, a także praw powinien przynajmniej w minimalnym zakresie orientować się w przepisach polskiego prawa. Jeżeli więc chodzi o prawo cywilne, to należy przede wszystkim zapamiętać, że wyróżniamy podmioty prawa cywilnego, a więc osoby fizyczne oraz osoby prawne. Osoby fizyczne to ludzie, a osoby prawne to po prostu podmioty gospodarcze, a więc firmy. Poza tym należy zwrócić uwagę, że podmiotami prawa cywilnego będą także stowarzyszenia oraz fundacje.
Jeśli chodzi o źródła prawa cywilnego, to wyróżniamy kodeks cywilny, a także kodeks postępowania cywilnego i poszczególne ustawy, które będą dotyczyły konkretnych dziedzin prawa cywilnego.
Kiedy najczęściej zastosowanie ma prawo cywilne?
Niejednokrotnie osoby niezorientowane za bardzo w przepisach nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że w zasadzie każdego dnia mają do czynienia z umowami cywilnoprawnymi. Może więc chodzić o umowę sprzedaży, a jak wiadomo, każdego dnia przecież każdy z nas robi zakupy, chociażby w hipermarkecie. Dowodem na zawarcie takiej umowy jest paragon. Poza tym chodzi także o stosunek pracy, a więc w grę będzie wchodziła umowa o dzieło lub umowa zlecenie, czy też umowa o pracę. Jeżeli wynajmujemy dom, to wówczas także sytuację taką reguluje prawo cywilne, czyli umowa najmu.
Poza tym przepisy dotyczące prawa cywilnego będą wchodzić w grę, gdy planowany jest na przykład rozwód w Nysie albo w innym mieście. Wtedy właśnie wszczęte musi być postępowanie cywilne, aby wszystkie sprawy sądowe były doprowadzone do końca. Może tu chodzić o przedstawienie dowodów w sprawie o alimenty. Tak więc prawo cywilne ma bardzo duże znaczenie dla funkcjonowania całego społeczeństwa i gospodarki. Będzie obejmować wiele dziedzin życia codziennego i obejmuje prawo spadkowe, prawo konsumenckie, ale również prawo rodzinne.