Bitcoin oferuje efektywny środek transferu pieniędzy przez Internet i jest kontrolowany przez zdecentralizowaną sieć z konkretną listą zasad, stąd jest alternatywą dla banków centralnych do kontrolowania pieniędzy. Mówi się wiele o wycenie bitcoin, stąd w artykule tym postaramy się wyjaśnić jak mogą wyglądać ceny bitcoin w przypadku, gdy osiągnąłby poziom światowy.
Poszukamy również ramy, która umożliwi nam kalkulację długoterminowej wartości birtoin, oraz postaramy się wyposażyć czytelnika w wiedzę, która umożliwi mu indywidualne przewidywanie cen Witocin. (Nie uzupełniłeś zeznania podatkowego ponieważ nie wiesz jak potraktować swoją wirtualną walutę? Sprawdź poradnik Inwestopedii Przewodnik IRS Bitcoin)
Przypuszczenia
Częścią ustanowienia naszej struktury muszą być kluczowe przypuszczenia.
Pierwsze przypuszczenie jest takie, że bitcoin czerpać będzie swoją wartość ze swojego użycia jako środek wymiany pieniężnej oraz jako skład wartości. Przypisem do tego założenia jest fakt, iż bitcoin jako skład wartości zależy od jego wydajności jako środek wymiany pieniężnej.
Nasze kolejne przypuszczenie jest takie że zapas bitocin osiągnie ilość 21 milionów, określoną w podstawowym protokole. By nadać kontekst – obecny zapas bitcoin wynosi 13.25 milionów, wskaźnik w którym bitcoin jest co roku wydawany, spada co cztery lata, stąd w 2022 r. zapas osiągnie 19 milionów. Kluczową częścią tego przypuszczenia jest fakt, iż protokół nie będzie zmieniony. Zauważ, że zmiana w protokole wymagała by zaangażowana konkurencyjnej siły komputerowej w „wydobycie” bitcoin.
Nasze trzecie przypuszczenie jest takie, że bitocin zdobywa pełną prawomocność, jest sektorem szerokiej skali oraz jego płynność osiąga poziom płynności, który nie zniechęci do jego przyswojenia. Czwarte przypuszczenie – obecna wartość bitcoin określana jest przez spekulacyjne kwestie. Bitcoin osiągnął charakterystykę „bańki” z drastycznymi zmianami cen oraz szaloną uwagą mediów w 2013-14 r. jednak spekulacyjne zainteresowanie bitcoin, jak przyjmujemy spadnie na skutek szerszej jego adopcji.
Piąte przypuszczenie jest takie, że użycie bitcoin nigdy nie będzie wymagało użycia rezerw bankowych, i że żaden bank nie będzie stał za wartością bitcoin.
Metodologia
Przyjrzymy się bitcoin jako walucie oraz jako składowej wartości. W celu określenia wartości bitcoin musimy określić penetrację rynkową, jaką osiągnie w każdej sferze. W tym artykule nie określimy tych penetracji, jednak na rzecz ewaluacji określimy jej wartość arbitralną 15%. Zachęcamy cię do sformowania swojej własnej opinii na temat tej projekcji. Najprostszym sposobem podejścia do modelu będzie przyjrzenie się obecnej światowej wartości wszystkich środków wymiany w porównaniu do bitcoin oraz przeliczeniu jego wartości. Najważniejszym źródłem wymiany są pieniądze popierane przez rządy państw. W celu określenia naszego modelu przyjrzymy się jedynie im. Zasoby pieniężne często określane są różnymi przedziałami M0, M1, M2 i M3. M0 odnosi się do waluty w obiegu, M1 to M0 plus zapotrzebowanie, takie jak konta sprawdzające. M2 to M1 plus konta oszczędnościowe oraz małe depozyty. M3 to M2 plus depozyty długoterminowe oraz pieniądze rynku funduszowego. M0 i M1 są łatwo dostępne w komercji, stąd rozważymy jedynie je jako środki wymiany. M2 i M3 będą rozpatrzone jako pieniądze używane jako zapasy wartości. Cytując DollarDaze blog, widzimy że M1 (zawierające M0) w 2010 r. warte było około 25 trylionów dolarów amerykańskich. Z tego samego źródła widzimy, że M3 (które zawiera wszystkie pozostałe części składowe) minus M1 wynosi około 45 trylionów dolarów. Będziemy zawierać to jako część zapasów wartości w porównaniu do bitcoin. Dla naszego modelu pomijamy biżuterię jako środek wartości, skupiamy się jedynie na złocie. Amerykańska Ankieta Geologiczna oszacowała, iż pod koniec 1999 r. było około 122,000 ton złota, z czego 48% formowało prywatne i oficjalne akcje. Od tamtej pory pojawił się jednak deficyt srebra, ponieważ większość srebra wykorzystywane jest w przemyśle a nie jako zasoby wartości, stąd pomijamy srebro w naszym modelu. Nasza całkowita szacowana wartość światowej ilości wymiany dochodzi do 72.1 tryliona dolarów. Jeśli bitcoin miały osiągnąć 15 % tej wartości, jego kapitalizacja rynkowa we współczesnych pieniądzach warta byłaby 10.08 tryliona dolarów amerykańskich. Z 21 milionów bitcoin w obiegu, określałoby to wartość 1 bitcoin na 514,000$. Co wynosiło by 1000 razy więcej niż cena obecna. Jest to raczej prosty model długoterminowy. A prawdopodobnie największe pytanie brzmi: jaką adopcję uda się osiągnąć bitcoin? Wartość obecnej ceny bitcoin oraz wycena ryzyka sukcesu lub porażki bitcoin zależy również od przyswajania innych walut wirtualnych. Modele często biorą pod uwagę dużą prędkość pieniędzy, często kwestionując fakt, że przez fakt, iż bitcoin wspiera transfer pieniężny zajmując niecałą godzinę, prędkość pieniędzy ekosystemu przyszłego bitcoin będzie wyższa niż prędkość obecnych pieniędzy.
Kolejny punkt modelowania ceny bitcoin to przyjrzenie się konkretnym przemysłom lub rynkom, które mogą mieć wpływ na bitcoin. Pomyśl, ile z tych sektorów może ostatecznie używać bitcoin zamiast tradycyjnych pieniędzy. Światowa Sieć Bitcoin jest na to gotowa.
Podsumowanie
Matematyk George Box powiedział „wszystkie modele są złe, niektóre przydatne.” Określiliśmy nasz szkielet wyceny bitcoin, jednak ważne jest, by zrozumieć jego rozmaitości. Z naszego punktu wiedzenia wydaje się to możliwe, że bitcoin zwiększy swoją cenę, jednakże wszystko zależy od skali jego przyswojenia. Najważniejsze pytanie brzmi: „Czy ludzie zechcą używać bitcoin?”. Dowiemy się tego zapewne niebawem.