Czym jest OIS LIBOR spread i do czego służy?

Czym jest OIS LIBOR spread i do czego służy?

Jeszcze kilka lat temu większość handlowców nie zwracała większej uwagi na różnice pomiędzy dwoma najważniejszymi wskaźnikami stóp procentowych – London Interbank Offered Rate (LIBOR) i Overnight Index Swap (OIS). Działo się tak, ponieważ do roku 2008 różnica (spread) pomiędzy nimi była minimalna. Jednakże, gdy LIBOR szybko wystrzelił w górę w porównaniu z OIS w ciągu kryzysu finansowego rozpoczynającego się w 2007 r. sektor finansowy w końcu dostrzegł znaczenie tego spreadu. Obecnie, spread LIBOR-OIS uważany jest za kluczową miarę ryzyka kredytowego w sektorze bankowym. (By bardziej zgłębić temat zajrzyj na „Czy OIS zastąpi LIBOR?”) By dostrzec, czemu różnica między tymi wskaźnikami ma takie znaczenie ważne jest, by zrozumieć na jakich podstawach się różnią. LIBOR to średni wskaźnik stopy procentowej, które banki pobierają za pożyczki krótkoterminowe, nieubezpieczone. Wskaźniki dla różnych okresów pożyczek – od chwilówek do rocznych – publikowane są na podstawach codziennych. Stopy dotyczą wielu kredytów hipotecznych, pożyczek studenckich, kart kredytowych oraz innych produktów finansowych. OIS tym czasem reprezentuje wskaźnik funduszy federalnych – kluczowe stopy procentowe kontrolowane przez Rezerwy Federalne na podstawie danego okresu czasu. Jeśli bank komercyjny lub korporacja chce dokonać konwersji na podstawie stałej stopy procentowej z niestałej – lub odwrotnie – powinna „zapienić” obligacje z drugą stroną. Przykładowo, jednostka amerykańska może zdecydować do zmiany płynnego wskaźnika Fed Funds Effective Rate na stały (OIS). Ponieważ strony w wymianie stopy procentowej nie wymieniają całkowitej kwoty, lecz raczej różnicę między dwoma wskaźnikami, ryzyko kredytowe jest najważniejszym czynnikiem określającym wskaźnik OIS. W kwestii zwyczajnych połączeń gospodarczych, nie ma głównego wpływu na LIBOR. Jednak wiemy, że dynamicznie może się to zmienić w czasach niepokoju, gdy różni pożyczający zaczynają się martwić o wypłacalność banków.

Na skutek upadku finansowego w 2008 r. spread pomiędzy dwoma wskaźnikami wynosił mniej więcej 0.01 punktu procentowego. U szczytu kryzysu, różnica wzrosła do 3.65%.

Podsumowanie
Spread OIS-LIBOR reprezentuje różnicę pomiędzy stopą procentową z wbudowanym ryzykiem kredytowym oraz takiej, która zwykle jest wolna od takich zagrożeń. Stąd, gdy różnica się powiększa, możemy wnioskować, że sektor finansowy przeżywa kryzys.