Jen jako atrakcyjna, długoterminowa inwestycja

Jen jako atrakcyjna, długoterminowa inwestycja

W porównaniu do rynku akcji zwykłych, handlowcy walutowi otrzymują bardzo mało miłości. Po co rozmawiać ze znajomymi o USD/JPY skoro można popisać się wiedzą o zarobkach.

Jednak ostatnio, całkiem sporo mówi się o walutach, zwłaszcza o Jenie. Największe wiadomości walutowe roku przepowiadają dalsze osłabienie waluty Japonii. Poniżej, krótkie informacje handlowe dla tych, którzy nie orientują się w sytuacji Japonii.

Japońska gospodarka

Problemy japońskiej gospodarki celują blisko Amerykanów. Gospodarka zaczęła mieć problemy od połowy lat 90., gdy giełda oraz bańka posiadłości doprowadziła ją do upadku. W odpowiedzi, państwo przyjęło program ułatwienia ilościowego (QE) od 2001 do 2006 r. które miało zagwarantować odbudowę.
Gdy program upadł, gospodarka znowu osłabła. QE radziło sobie nieźle, jednak ogromne trzęsienie ziemi o magnitudzie 9 wywołało kolejne problemy gospodarcze.

Obecnie, Japonia przeżywa deflację. W rezultacie, premier Japonii Shinzo Abe podejmuje odpowiednie działania. Według dr Steve’a Sjuggeruda, redaktora Stansberry&Associates Prawdziwe bogactwo oraz Dzienne bogactwo „Abe jest zdeterminowany do stworzenia „Bańki Bernake na Aktywach” w Japonii.
„Zmusi Japończyków do akcji, poprzez zmniejszanie stóp procentowych i dodrukowywanie pieniędzy. W międzyczasie, japońskie akcje staną się najtańsze od dekad.”

Czemu QE wpływa na wartość jena?

Gdy więcej pieniędzy wciągnięte jest do gospodarki, wartość waluty zwykle spada. Według Roba Hawortha, starszego stratega inwestycji Banku Amerykańskiego „Złagodzenie ilościowe zredukuje stopy procentowe w Japonii i będzie stymulować inflacje, co zwykle negatywnie wpływa na walutę.” Ponieważ japońskie QE jest szacowane na 1.4 tryliona dolarów – 60% więcej niż w USA – spodziewana jest dalsza presja na jena. Jednakże jeszcze jedna rzecz musi być wzięta pot uwagę. Abe przewiduje, że QE będzie ciągle dewaluować walutę i że ostatecznie doprowadzi to do wzrostu japońskiego eksportu. Jednak, gdy inne państwa również będą chciały zdewaluować walutę, kto ostatecznie odniesie sukces? David Houle, certyfikowany analityk finansowy Seasonal Investment powiedział: „Osłabienie jena sprawiło, że Japonia stała się dobrym rynkiem dla zagranicznych kupujących, przez co wyroby japońskie są bardziej konkurencyjne.”

„Jednakże, sprawia to, że obcy import jest znacznie droższy, co może mieć negatywny wpływ na kluczowych partnerów handlowych. Dlatego termin „wolna walutowa” używany jest by opisać rozmaite programy stymulujące, wdrażane przez światowe banki centralne.”

Czemu pogląd wkracza w akcję?

Jeśli QE zadziała tak, jak się przewiduje, jen nadal będzie słabł. Keith raphael, prezydent Crosscurrents Investment Advisory mówi: „Przewidujemy dalszy spadek do 101.45 w czerwcu 2013 r. i 118.80 do marca 2014 r. Dla przeciętnego inwestora oznacza to, że nastąpi dalszy spadek około 20% w ciągu następnego roku… a japoński rząd wesprze ten spadek” ponieważ jen jest/był całkiem silny. Bloomberg jednak mówi, że jeśli Japonia dostanie to, czego sobie życzy, może stać się trochę nerwowo odnośnie błyskawicznego upadku. Koichi Hamada, jeden z doradców Abe, powiedział niedawno, że rząd bardzo ciężko pracował, żeby wpłynąć na jena, ale „jeśli podąży to za daleko, trzeba będzie to jakoś poskromić.” Powiedział też, że jeśli zostanie osiągnięty wskaźnik 110 wobec dolara, będzie to zbyt słaby wskaźnik.

Nie wiadomo dla czego rząd tak nagle stał się zaniepokojony słabością jena. Grupy przemysłowe USA zaczęły używać słowa na „m”: manipulacja. Grupy reprezentowane przez Big Three ostatnio powiadomiły nawet prezydenta Baracka Obamę do interwencji w tej kwestii.

Podjęcie działań

Jak inwestor może zyskać na jenie? Handlowcy Forex mogą oczywiście handlować USD/JPY ale co z handlowcami zwykłymi akcjami? Po pierwsze, jeśli wierzysz, że japońskie QE zwiększy zapotrzebowanie na japoński eksport, inwestuj w firmy mające siedzibę w Japonii. Przykłady to Honda Motor, Sony, Toyota Motor.

Doradza się inwestowanie pieniędzy w takie akcje, jednak tylko jeśli twoje wcześniejsze badania potwierdzą silne raporty balansowe firm oraz atrakcyjne profile ryzyka/zysków, pomyśl o tych sporach walutowych jako o świetnej okazji do zysku.

Mądrą Trójkę Funduszy Hedgingowych Japonii.

Od tego czasu, wzrosła o 25%. Najważniejsze elementy tych funduszy to Honda, Toyota i Canon. Dokonując takiej inwestycji, zyskasz na spadku jena bez efektu walutowego w twojej transakcji.