Omawiane zagadnienia:
- Oczekiwanie na publikację poziomu produktu krajowego brutto za pierwszy kwartał 2015 oraz ogłoszeń FOMC
- Nie widać końca spadku kursu dolara
- Kwietniowy raport FOREX, na temat najważniejszych indeksów walutowych
Najważniejszym ekonomicznym wydarzeniem tygodnia, będzie bez wątpienia czwartkowa publikacja poziomu produktu krajowego brutto. W kontekście słabego wyniku indeksu dolara (indeks odzwierciedlający wartość dolara do wybranych walut zagranicznych) uwaga inwestorów może być skoncentrowana na ogłoszeniu FOMC (odpowiednik polskiego KNF), zaplanowanym na środowe popołudnie.
Dane ekonomiczne z ostatnich tygodni nie napawają optymizmem. Wiele wskazuje na to, że PKB za pierwszy kwartał rozczarować inwestorów. Spodziewany wzrost to zaledwie 1% w ujęciu rocznym. Pojedynczy słaby wynik wzrostowy może być traktowany jako zupełnie odrębne wydarzenie, jednak z kwietniowego podsumowania przez Federal Reserve (Centralny Bank Amerykański) wynika, że słaby trend wzrostowy może się w najbliższym czasie wzmocnić.
Spadek kursu dolara, który można było zaobserwować w tym tygodniu, określany jest i tak jako stosunkowo łagodny, w porównaniu do przewidywanych na podstawie danych historycznych spadków, które czekać nas mogą w nadchodzącym miesiącu.
W wykres indeksu EURUSD regularnie od 2 miesięcy dostrzec możemy wręcz symetryczne trójkąty, które odrysowują się naprzemiennie w okresach wzrostów u spadków. Natomiast w przypadku indeksu GBPUSD mówić można o regularnym, umiarkowanym wzroście, mniej więcej od połowy kwietnia. W połowie miesiąca właśnie indeks GBPUSD osiągną tegoroczne minimum wynoszące 1,45. Spadki widoczne są także w wykresie indeksu USDCAD, który w ostatnich dniach osiągną najniższą od pół roku wartość i wynosi obecnie 1,18 co oznacza, że za jednego dolara amerykańskiego zapłacić należy 1,18 dolarów kanadyjskich.