Ryzyko obstawiania spreadu finansowego

Ryzyko obstawiania spreadu finansowego

Obstawianie spreadu finansowego, produktu o bardzo wysokiej dźwigni, to obecnie bardzo popularna strategia oferująca nisko opodatkowane zwroty. Rynek obstawiania spread miał swoje wzloty i upadki w ciągu ostatniej dekady, na skutek zubożenia w elektronice oraz platformach handlu telefonicznego, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. Ostatnimi laty, obstawianie spreadu było jedynie popularne wśród wyrafinowanych inwestorów i handlowców hedgingowych, jednakże obecnie, obstawianie spreadu zaczyna być coraz bardziej popularne wśród indywidualnych handlowców. Chociaż zakazane w USA, jest dozwolone i zgodne z prawem w Wielkiej Brytanii.

Zrozumienie ryzyka obstawiania spreadu finansowego

Powszechnie uważa się, że obstawianie spreadu produkuje wyższe zwroty podatku dla inwestorów. Jednakże, myśl ta nie jest całkowicie stosowna, ponieważ w handlu tradycyjnym istnieje kompromis pomiędzy kosztami obstawiania spreadu a prowizjami i podatkami. Obstawianie spreadu umożliwia handlowcom zachowanie prowizji oraz opłat podatku wartości transakcji, stąd handlowcy zwykle muszą zapłacić spread, który jest prawdopodobnie wyższy niż prowizja i podatek płacony w tradycyjnej transakcji rynku natychmiastowego. Przykładowo, jeśli Microsoft (MSFI) handluje 45 funtami na rynku akcji, obstawiający chętniej kupią akcje bonusowe po wyższej cenie (45.50 funtów) i sprzedadzą je po niższej cenie (44.50 funtów).

  • Handel z wysoką dźwigniąW odróżnieniu do rynku transakcji natychmiastowych, gdzie użytkownik inwestuje całkowitą kwotę bezpieczeństwa (chyba, że używa pochodnej albo kupuje marżę), obstawianie spreadu wymaga małej ilości kapitału początkowego. Zwykle, około 1-10% wartości transakcji, by w nią wejść. Obstawianie spreadu z wysoką dźwignią naraża handlowca na szybkie straty oraz doprowadza do tego, że ma ryzyko regularnego pokrywania marży w konkretnej pozycji w przypadku ruchów odwróconych. Przykładowo, obstawiający będzie potrzebował zapłacić tylko 2,250 funtów (5% marża) żeby kupić 1,000 udziałów Microsoft (MSFT) po cenie 45 funtów. Stąd, całkowita wartość inwestycji to 45,000 funtów. Jednakże spadek ceny o 5% (2.25 funtów) redukuje całkowitą wartość inwestycji do 42,750 oraz sprawia, że rezultować będzie utratą całkowitej wartości początkowej inwestycji 2.250 funtów.
  • Podwójne ryzyko domyślne
    Nie ma instytucji, która zagwarantowałaby transakcje obstawiania spreadu, obstawiający polegają na wiarygodności kredytowej firm oferujących obstawianie spreadu w celu ustalenia wiarygodności transakcji oraz otrzymania płatności. Stąd, w odróżnieniu do rynku transakcji natychmiastowych, są tu minimalne regulacje i brak zapewnienia rządu o przejrzystości. Naraża to obstawiających na ryzyko związane z wiarygodnością transakcji, płatnością, wymaganiami finansowymi marży, itp.
  • Fałszowanie cenObstawianie spreadu używane jest do spekulacji nad ruchami cen zabezpieczeń, gdzie handlowiec nie posiada składników aktywów. Czasami, zakład nadważa składniki aktywów, co rezultuje odkryciem prawdziwej ceny zabezpieczenia. W podobny sposób, przewaga podatkowa motywuje nadwyżkę części transakcji, które mogą mieć wpływ na prawdziwą gospodarkę posiadanych aktywów.

Podsumowanie

Obstawianie spreaedu finansowego naraża obstawiających na ryzyko związane z dźwignią, ryzyko wiarygodności zawierające ustalenia prawne, wysokie koszta transakcji oraz manipulacje cenami. Jednakże, ryzyko to jest częściowo uzasadnione na skutek nieopodatkowanych zwrotów dźwigni w obstawianiu spreadu w porównaniu do konwencjonalnego handlu akcjami.