Przyszłość waluty kryptograficznej

Przyszłość waluty kryptograficznej

Waluta kryptograficzna to waluta wirtualna, która powstaje i jest zarządzana poprzez zaawansowane użycie technologii zwanej kryptografią. Waluta kryptograficzna gwałtownie zyskała na popularności, będąc zwykłym pomysłem akademicznym, który wszedł w życie w raz z powstaniem Bitcoin w 2009r. Na przestrzeni lat, Bitcoin przyciągała mnóstwo ludzi, lecz ważnych inwestorów oraz uwagę mediów zwróciła w kwietniu 2013 r. gdy osiągnęła szczyt 266$ za 1 bitcoin po wzroście o 10 w poprzednich dwóch miesiącach. U swojego szczytu, Bitcoin osiągnął wartość rynkową ponad 2 bilionów dolarów, jednakże 50% spadek w krótkim czasie doprowadził do debaty nad przyszłością waluty kryptograficznej. Stąd, czy ta alternatywna waluta wyprze ostatecznie waluty konwencjonalne i stanie się tak popularna jak dolar albo euro? Lub czy upadnie, płonąc coraz słabszym ogniem? Odpowiedź leży w Bitcoin.

Bitcoin – obecny standard

Bitcoin to waluta zdecentralizowana, która używana jest w technologii peer-to-peer, co umożliwia przeprowadzanie wszystkich funkcji (wydawanie waluty, proces transakcyjny i weryfikacje) w całej sieci. Bitcoin wolna jest od manipulacji i interwencji rządowej, jednak druga strona jest taka, że nie ma żadnej centralnej władzy, która gwarantowałaby, że wszystko przebiega płynnie albo wspiera wartość bitcoin. Bitcoins produkowane są przez proces „wydobywania”, który wymaga potężnych sił komputerowych, by rozwiązywać skomplikowane algorytmy oraz kody cyfrowe. Obecnie, co około 20 minut powstaje 25 Bitcoinów. Maksymalna ilość to 21 milionów, która zostanie osiągnięta w 2140 r.
Powyższe cechy sprawiają, iż Bitcoin znacząco się różni od tradycyjnych walut, które poparte są całkowitą wiarygodnością rządu. Wydawanie walut tradycyjnych jest ściśle scentralizowaną aktywnością, nad którą czuwają banki centralne państw. Ponieważ banki regulują ilość wydawanej waluty w zgodzie z polityką monetarną państwa, teoretycznie nie ma górnego limitu dla takich walut. Dodatkowo, depozyty waluty lokalnej są głównie poparte porażką banku w stosunku do ciała rządowego. Bitcoin, z drugiej strony nie ma żadnych mechanizmów wsparcia. Wartość bitcoin zależy całkowicie od tego, ile inwestorzy są wstanie za nią zapłacić. Również, jeśli na przykład konto Bitcoin się zawiesi, klient nie ma gwarancji jego odzyskania.

Wzrost spojrzeń badawczych

Korzyści związane z decentralizacją oraz anonimowością transakcji w Bitcoin sprawiły, iż stała się ulubioną walutą do nielegalnych aktywności, takich jak pranie brudnych pieniędzy, handel narkotykowy, przemyt oraz rozprowadzanie broni. Przyciągnęło to uwagę potężnych instytucji takich jak Sieć ds. Ścigania Przestępstw Finansowych (FinCEN), SEC a nawet FBI oraz Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W marcu 2013 r. FinCEN wydał zasady, które określały wymianę waluty wirtualnej oraz administrowanie usługami walutowymi Bitcoin, biorąc je pod skrzydło regulacji rządowych. W maju tego samego roku, DBW zamroził konto Mt. Gox – największego punktu wymiany Bitcoin – które było prowadzone w Wells Fargo, pod pozorem prowadzenia polityki prania brudnych pieniędzy. W sierpniu natomiast, Departament Usług Finansowych w Nowym Jorku wydał wezwania sądowe dla 22 firm, wiele z których posiadało Bitcoin, badając ich stosunek do prania brudnych pieniędzy oraz zapewniając bezpieczeństwo klientów.

Alternatywy dla Bitcoin

Pomimo tych najnowszych problemów, sukces Bitcoin oraz wzrastająca widoczność, doprowadziło do tego, iż wiele firm ukazało alternatywne waluty kryptograficzne takie jak:

  • Litecoin – Jest to najpoważniejszy rywal Bitcoin. Zaprojektowany został dla szybszego przebiegu mniejszych transakcji. Powstał w październiku 2011 r. jako „moneta srebrna dla złota Bitcoin”, zgodnie ze swoim pomysłodawcą Charlesem Lee. W odróżnieniu do Bitcoin, Litecoin może być produkowana przez zwykłe komputery. Maksymalny limit dla Litecoin to 84 miliony, cztery razy więcej niż Bitcoin. Szybkość transakcji natomiast jest ¼ szybsza niż w przypadku Bitcoin.
  • Ripple – wydany został przez OpenCoin, firmę założoną przez Chrisa Larsena w 2012 r. Tak jak Bitcoin, Ripple jest walutą oraz systemem płatności. Składnik tej waluty to XRP, który również ma podstawy matematyczne takie jak Bitcoin. System płatności umożliwia transfer funduszy z każdej waluty, dla każdego użytkownika sieci Ripple w ciągu sekund (w odróżnieniu do Bitcoin, które potrafią zająć nawet 10 min).
  • MintChip – W przeciwieństwie do większości walut, MitChip to w zasadzie produkt instytucji rządowej, konkretnie Royal Canadian Mint. MintChip to karta, która posiada wartość elektroniczną i może być transferowana bezpiecznie z jednego chipu do drugiego. Tak jak Bitcoin, MintChip nie ma osobistej identyfikacji, jednak w przeciwieństwie do Bitcoin jest poparta fizyczna walutą – dolarem kanadyjskim.

Przyszłość

Ograniczenia, z którymi zmagają się obecnie waluty kryptograficzne – takie jak fakt, iż majątek może zostać stracony, dzięki wadzie systemu komputerowego, albo, że konto może zostać przejęte przez hackera – mogą być pokonane dzięki ulepszeniom technologicznym. Ciężej będzie stawić czoła podstawowemu paradoksowi związanemu z walutą kryptograficzną – im popularniejsza się staje, tym więcej przyciąga uwagi rządu, co skutkuje ograniczeniami jej istnienia. Ilość handlowców, którzy akceptują płatności krypto walutą, wzrasta nieustannie, jednak ciągle są oni w mniejszości. By waluta kryptograficzna stała się bardziej powszechna, musieli by zdobyć oni powszechną akceptację wszystkich klientów. Jednakże, ich relatywna kompleksowość porównana z walutą konwencjonalną prawdopodobnie zniechęci niektórych klientów, za wyjątkiem tych, bardzo zaawansowanych technologicznie.

Waluta kryptograficzna aspiruje do bycia częścią finansowego systemu światowego. Musi być matematycznie skomplikowana (żeby uniknąć oszustw i ataków hackerskich) jednak równocześnie łatwa do zrozumienia dla klientów, zdecentralizowana, ale z zapewnieniem bezpieczeństwa dla klientów. Te warunki możliwe są do spełnienia. Czy wiec popularność waluty kryptograficznej na przestrzeni najbliższych lat wzrośnie jeszcze bardziej? Możliwość ta, jest ciągle odległa, z powodu nieustannych wątpliwości dotyczących waluty kryptograficznej.

Czy warto inwestować w walutę kryptograficzną?

Jeśli zastanawiasz się nad taką inwestycją, może być najlepiej traktować swoją inwestycję w taki sam, spekulatywny sposób, w jaki traktujesz pozostałe inwestycje. Innymi słowy, musisz zdać sobie sprawę z ryzyka związanego z utratą pieniędzy. Jak powiedzieliśmy wcześniej, krypto waluta nie ma konkretnej wartości, poza tym, co kupujący jest w stanie zapłacić w konkretnym czasie. Sprawia to, że wartość waluty jest bardzo chwiejna, co wywołuje ogromne ryzyko strat dla inwestora. Bitcoin, na ten przykład, spadło z wartości 250$ do 130$ w ciągu sześciu godzin 11 kwietnia 2013 r. Jeśli taka chwiejność nie jest dla ciebie, poszukaj inwestycji gdzieś indziej. Opcje odnośnie zysków Bitcoin jako inwestycji oczywiście są znaczące – osoby, które ja wspierają uważają, że odniesie sukces, bo jest na nią zapotrzebowanie, jednakże przeciwnicy twierdzą, że to kolejna spekulacyjna bańka. To jedna z tych debat, którą inwestor konserwatywny z pewnością ominie.

Wnioski

Pojawienie się Bitcoin wywołało dyskusje odnośnie jej przyszłości. Pomimo ostatnich problemów Bitcoin, jej sukces od 2009 r. zainspirował powstanie wielu innych walut kryptograficznych takich jak Litecoin, Ripple oraz MintChip. Waluta kryptograficzna, która aspiruje do stania się częścią głównego systemu finansowego, będzie musiała sprostać wielu kryteriom. Możliwość ta wydaje się bardzo odległa, jednak zdecydowanie sukces lub porażka Bitcoin, będzie mieć znaczący wpływ na rozwój albo klęskę pozostałych walut kryptograficznych.