Handel finansowy otoczony jest licznymi tajemnicami, ponieważ nie ma pojedynczej formuły gwarantującej sukces. Pomyśl o rynku jak o oceanie, a o handlowcu jako pływaku. Pływanie wymaga talentu, cierpliwości, umiejętności, odpowiedniego przygotowania oraz pamiętania o otoczeniu. Czy wszedł być do wody, gdybyś wiedział, że jesteś otoczony stadem rekinów? Prawdopodobnie nie.
3 Najważniejsze Zasady Handlowe
Stosunek do handlu na rynku nie jest inny od nastawienia pływaka. Jeśli dokonasz odpowiedniej analizy oraz efektywnych udoskonaleń, szansa na sukces dramatycznie wzrośnie, i dobra transakcja nastąpi efektem talentu i ciężkiej pracy. Poniżej znajdują się 4 podstawowe wskazówki, na których można zbudować strategię poruszania się po każdym rynku.
Zasada nr 1 – Nastawienie
Zanim zaczniesz handlować, niezwykle istotne jest odpowiednie przygotowanie. Pierwszym krokiem jest świadomość osobistych celów oraz dobre wykorzystanie dostępnych/ instrumentów. Przykładowo, jeśli wiesz coś o handlu detalicznym, szukaj transakcji akcji detalicznych bardziej niż np. przyszłych transakcji ropy, o których nie wiesz nic. Rozpocznij od oceny poniższych 3 składników:
Ramy czasowe
Ramy czasowe wskazują typ transakcji, który jest dla ciebie najodpowiedniejszy. Handel pięciominutowy sugeruje, że wolisz pozycje bez narażenia całonocnego ryzyka. Z drugiej strony, wybieranie transakcji tygodniowych pokazuje, że czujesz się z nim komfortowo i jesteś chętny ryzykować swoje pozycje. Dodatkowo, zadecyduj czy masz czas oraz chęci siedzieć przed ekranem cały dzień, czy wolisz przeprowadzać badania po cichu, w ciągu weekendu a potem podjąć decyzję handlową na nadchodzący tydzień, opartą na tej analizie. Pamiętaj, że okoliczności do powstania korzystnych zwrotów na rynku wymagają czasu. Krótkie transakcje to przeważnie małe zyski bądź straty. W takim przypadku musisz częściej handlować.
Metodologia
Gdy wybierzesz już ramy czasowe, znajdź odpowiednią metodologię. Przykładowo, niektórzy handlowcy wolą kupować niż sprzedawać. Inni odwrotnie. A jeszcze inni używają takich wskaźników jak MACD albo pomosty. Gdy już wybierzesz odpowiednią metodologię, przetestuj ją, by sprawdzić, czy działa i gwarantuje zyski. Jeśli twój system jest godny zaufania przez ponad 50% czasu, uzyskasz przewagę, nawet minimalną. Jeśli przetestujesz system i odkryjesz, że handlowałeś za każdym razem, gdy otrzymałeś sygnał, a twoje zyski są większe niż straty, są bardzo duże szanse, że obrałeś zwycięską strategię. Przetestuj kilka strategii, a gdy znajdziesz taką, która przynosi pozytywne skutki, trzymaj się jej i dopasowuj do niej różne instrumenty oraz ramy czasowe.
Rynek (instrument)
Dowiesz się, że niektóre instrumenty handlowe są bardziej efektywne niż inne. Kapryśne instrumenty będą utrudniały wygranie transakcji. Stąd, ważne jest by przetestować system z wieloma instrumentami, żeby jego „osobowość” pasowała do instrumentu. Przykładowo, jeśli handlujesz parą USD/JPY na rynku Forex, możesz odkryć, że Fibonacci poziomy wsparcia i oporu są bardziej godne zaufania niż inne instrumenty. Powinieneś również przetestować rozmaite ramy czasowe, żeby odkryć te, które najlepiej odpowiadają twojemu systemowi handlowemu.
Zasada nr 2 – Podejście
Podejście oznacza w handlu zapewnienie, że rozwiniesz swoją mentalność tak, by odzwierciedlała następujące cechy:
Cierpliwość
Gdy już wiesz, czego oczekiwać od systemu, miej cierpliwość, żeby poczekać aż cena osiąg nie poziom, który wskazuje twój system na punkt wejścia lub wyjścia. Jeśli system wskazuje wejście na konkretnym poziomie, ale rynek go nie osiąga, wtedy przejdź do innej transakcji. Zawsze znajdą się inne. Innymi słowy, nie goń za autobusem skoro za chwile przyjedzie następny.
Dyscyplina
Dyscyplina to zdolność bycia cierpliwym – siedzieć spokojnie dopóki system nie wskaże punktu podjęcia akcji. Czasami, ceny nie osiągają spodziewanego punktu. Wtedy, musisz mieć dyscyplinę i wierzyć w twój system a nie dokonywać zgadywanek i próbować go przechytrzyć. Dyscyplina to również możliwość podjęcia akcji, kiedy system na to wskazuje. Najważniejsze to jest w przypadku powstrzymania strat.
Obiektywność
Obiektywność, lub brak zaangażowania emocjonalnego również zależy od wiarygodności twojego systemu oraz metodologii. Jeśli masz system, który zapewnia poziomy wejścia i wyjścia, które wiesz, że są wiarygodne, wtedy nie musisz do tego podchodzić emocjonalnie i pozwalać sobie na uleganie wpływom opinii ekspertów, którzy obserwują swoje poziomy a nie twoje. Twój system powinien być na tyle wiarygodny, żebyś był pewien podążania za jego sygnałami.
Realistyczne oczekiwania
Chociaż rynek może czasem doprowadzać do znacznie większych ruchów, niż chcesz, bądź realistą – nie oczekuj, że za każdym razem, gdy zainwestujesz 250$ zarobisz 1,000$. Krótkoterminowe ramy gwarantują mniejsze okoliczności zysku niż długoterminowe, ale ryzyko związane z długoterminowymi jest wyższe. Jest to zależność ryzyko vs zysk.
Zasada nr 3 – Określenie motywacji
Rozmaitymi instrumentami handluje się w rozmaity sposób w zależności kim są główni gracze, oraz czemu decydują się na handel danym instrumentem. Fundusze hedgingowe motywowane są inaczej niż fundusze wspólne. Ogromne banki, które handlują transakcjami walutowymi w konkretnych walutach zwykle mają inny poziom obiektywności niż handlowcy kupujący czy sprzedający kontrakty futures. Jeśli możesz określić, co motywuje największych graczy, wtedy możesz ich trochę skopiować i również odnieść zysk.
Przymierze
Wybierz kilka walut, akcji albo surowców naturalnych i przedstaw ich wykresy w rozmaitych ramach czasowych. Potem zastosuj konkretną metodologię do nich wszystkich i zobacz, które ramy czasowe i który instrument najbardziej odpowiadają twojemu systemowi. Tak odkryjesz „osobowość’ pasującą do twojego systemu. Powtarzaj to regularnie, żeby dostosowywać się do zmieniających się warunków na rynku.
Zasada nr 4 – Zarządzanie
Ponieważ same korzystne transakcje nie istnieją, żaden system nie zapewni ci 100% skuteczności. Nawet najbardziej dochodowe systemy mające wskaźniki 65% zysków, nadal generują 35% straconych transakcji. Stąd sztuką uzyskania zysku jest dobre zarządzanie dokonywanymi transakcjami.
Kontrola ryzyka
W zasadzie, odniesienie sukcesu dotyczy jedynie kontroli ryzyka. Trać szybko i często, jeśli to konieczne, by iść dalej w dobrym kierunku. Często, ta praktyka wymaga cierpliwości i dyscypliny, ale gdy obierzesz dobry kierunek, będziesz odnosił zyski, albo w najgorszym przypadku wychodził na czysto.
Podsumowanie
Jest tak wiele szczegółowych metod, ile handlowców. Nie ma jednej dobrej albo złej drogi do handlu. Są tylko transakcje przynoszące zyski albo straty. Warren Buff mówi, że są dwie zasady w handlu: 1 – Nigdy nie trać pieniędzy. 2 – Pamiętaj o zasadzie 1. Przyklej sobie małą notatkę do komputera, która przypomni ci, żeby tracić szybko i często – nie czekaj na ogromne straty.